Zadaniem ogrodzenia jest oddzielenie terenu od ulicy, otaczających działek, jednej strefy ekonomicznej od drugiej. Dlatego ogrodzenie musi być niezawodne, trwałe, odpowiedniego rozmiaru. Przyszłe ogrodzenie musi nie tylko niezawodnie chronić przed niechcianymi spojrzeniami i gośćmi, ale także wyglądać estetycznie.

Ogrodzenie musi pasować do stylu domu, terenu, a nawet ulicy. Projektanci radzą dopasować ogrodzenie do głównego budynku. Dom drewniany najlepiej będzie prezentował się otoczony drewnianym płotem, do budynków ceglanych nadają się murowane lub kombinowane ceglano – metalowe (kute). Drewniane ogrodzenie można łatwo dostosować zarówno do wiejskiej rezydencji, jak i kamienicy o nowoczesnej architekturze.

Ogrodzenia buduje się z różnych materiałów budowlanych – drewna, cegły, metalu, żelbetu, kamienia naturalnego, materiałów syntetycznych (plastik), a czasem łączy się kilka materiałów: drewno z metalem, kamień naturalny.

Tymczasowe ogrodzenia

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zdecydować, jest to, kiedy zbudować ogrodzenie: zanim zaczniesz budować dom, czy już go zbudowałeś? Prościej jest ogrodzić plac budowy tymczasowym ogrodzeniem, aby przechodniów nie interesowały „darmowe” materiały budowlane, a następnie po jego zdemontowaniu zbudować nowe panelowe ogrodzenie, które będzie zgodne z nowym otoczeniem.

ogrodzenia panelowe montaż
ogrodzenia panelowe montaż

Ogrodzenie ślepe czy przezroczyste?

Zdecyduj, jaki rodzaj ogrodzenia chcesz. Często buduje się ogrodzenia wysokie (1,8 m) i ślepe, ale popularne stają się również ogrodzenia niższe, które nie przesłaniają pięknie zaaranżowanego otoczenia.

Ślepe (ciągłe) ogrodzenie ochroni prywatność mieszkańców przed wzrokiem ciekawskich, zmniejszy poziom hałasu i zapylenia. Z drugiej strony duży cień, który rzuca, zapobiega rozwojowi roślin, a zdecydowana większość szkodników ogrodowych rozmnaża się w tej ciemnej, wilgotnej strefie: chrząszcze, gąsienice itp. Ogrodzenie ślepe rzadko wtapia się w otoczenie. Zaobserwowano, że ciągłe ogrodzenie stojące na drodze wiatru powoduje nagły wzrost przepływu powietrza i prawie tak samo gwałtowny spadek, w wyniku czego wiry powietrzne uszkadzają zarówno glebę, jak i rośliny.

Przezroczyste lub ażurowe ogrodzenie ogranicza obszar, ale nie przesłania widoku. Otwarte ogrodzenie nie zasłania słońca rośliną. Takie konstrukcje zmniejszają prędkość wiatru, rozpraszają jego energię i zapobiegają powstawaniu prądów wirowych. Łatwiej dostosowują się do otoczenia. Niskie ogrodzenie lub żywopłot optycznie powiększa wąski dziedziniec. Wysokie i mocne ogrodzenie chroni przed wiatrem, a ogrodzenie ze szczelinami przepuszcza zarówno wiatr, jak i światło.

Ogrodzenia metalowe

Metalowe panelowe ogrodzenie jest mocniejsze, trwalsze niż drewniane. Jednak metal nie jest odporny na rdzę. Jest zabezpieczony antykorozyjnie poprzez pokrycie powierzchni jedną z powłok: metal, związki metali, powłokę niemetaliczną (farba itp.). Można to zrobić na kilka sposobów: chemiczna, termodyfuzja, metalizacja, gorąca, mechaniczna termiczna (okładzina), galwaniczna. Niektóre z nich są bardzo drogie, inne są bardzo skomplikowane.

Najbardziej niezawodnym środkiem antykorozyjnym do ogrodzeń panelowych metalowych jest cynkowanie ogniowe. W kąpielach cały produkt zanurza się w masie cynkowej, a nie w poszczególnych częściach. Tylko w ten sposób cynkowane są wszystkie spawy i szwy, a rury drążone są cynkowane nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Jednak takich produktów nie można od razu pomalować. Przez kilka lat uwalnia się z nich tlenek cynku, a gaz po prostu unosi farbę.

Ocynkowaną powierzchnię nadal trzeba fosfatyzować, sztucznie postarzać przemysłowo i dopiero potem pomalować proszkowo. Skutkuje to najwyższą jakością, najlepszą odpornością na korozję i długowiecznością produktów, a także ich podwójną ochroną antykorozyjną.

Produkowane przemysłowo metalowe elementy ogrodzeniowe sprzedawane są w wersji ocynkowanej, malowanej żelaznej lub ocynkowanej i dodatkowo fosforanowanej, sztucznie postarzanej i malowanej proszkowo. Nie warto inwestować w lakierowany metal żelazny, jeśli metal nie jest ocynkowany – inwestycja będzie krótkoterminowa. Uszkodzenie lakieru jest niezwykle łatwe, a jeśli pod lakierem nie ma cynku, w miejscu uszkodzenia wystąpi ognisko korozji. Nawet jeśli jesteś w stanie chronić swoje metalowe ogrodzenie przed uszkodzeniami fizycznymi, nie będziesz w stanie ochronić ogrodzenia przed warunkami atmosferycznymi. Najbardziej podstawowa fizyka – rozgrzany metal rozszerza się. W upalny dzień Twoje metalowe ogrodzenie będzie się rozszerzać, w warstwie farby pojawią się mikropęknięcia, które niekoniecznie są widoczne gołym okiem, ale wilgoć będzie się gromadzić pod tymi mikropęknięciami, które będą się skraplać w wodzie, a przy braku cynk, gwarantowana korozja.

Musisz więc wybierać między tańszą teraz a droższą konserwacją później lub wyższą inwestycją i nie martw się później.