Przedstawiamy różnice między świetlikami, oknami dachowymi na płaskim dachu i dachami latarniowymi. Wybór między nimi zależy od wielu czynników, ale przede wszystkim od ilości naturalnego światła, które mogą wprowadzić do wnętrza domu, oraz od indywidualnych preferencji estetycznych.

Co to jest świetlik?

Świetlik dachowy to często ogólny termin stosowany do określenia każdego okna zamontowanego w dachu skośnym lub płaskim. Kiedy większość producentów mówi o świetlikach, mają na myśli „jednostkę oszklenia zamontowaną na płaskim dachu”. Świetliki mogą występować w różnych stylach, w tym płaskie lub kopułkowe. Są one doskonałym sposobem na wprowadzenie więcej światła do pomieszczenia z płaskim dachem, ponieważ przez cały dzień chwytają światło słoneczne, są mniej zależne od pozycji słońca i mogą zapewnić piękne widoki na niebo, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Co to jest dach latarniowy?

Dach latarniowy różni się od świetlika tym, że jest nieco podniesiony na całym obwodzie, co pozwala na podparcie centralnej grani przez skosy. Szyby są następnie umieszczone pod kątem, co pozwala na wprowadzenie większej ilości światła dziennego do pomieszczenia. Dachy latarniowe są często uważane za bardziej tradycyjny wybór, ponieważ ich historia sięga oranżerii z czasów Georga i można je zobaczyć na konserwatoriach, jak również na płaskich dachach.

Co to jest okno dachowe na płaskim dachu?

W prostych słowach, okno dachowe na płaskim dachu to termin często stosowany do określenia każdego okna zamontowanego na płaskim dachu. Obejmuje to świetliki, okna dachowe i dachy latarniowe, co może powodować zamieszanie podczas omawiania opcji z projektantami, architektami lub dostawcami.

Jakie są różnice między świetlikami, oknami dachowymi na płaskim dachu i dachami latarniowymi?

Wybór między powyższymi opcjami zależy głównie od estetyki. Jednak w niektórych sytuacjach możesz być kierowany ograniczeniami wynajmu lub planowania, w którym przypadku zawsze powinieneś skonsultować się z lokalnym działem planowania.

Dachy latarniowe są często dobrym wyborem, jeśli chcesz osiągnąć duże powierzchnie przeszkleń. Określanie pojedynczych dużych jednostek oszklenia może być kosztowne, dlatego większość świetlików lub okien dachowych na płaskim dachu ma ograniczenia co do możliwej powierzchni. Dachy latarniowe natomiast mogą być łatwo określane nawet do 6 metrów długości, dzięki swojemu wielopanelowemu projektowi oszklenia.

Zarówno świetliki, jak i dachy latarniowe oferują doskonałe wprowadzanie światła, ale niektóre badania wykazały, że dachy latarniowe mogą dostarczać więcej światła dzięki kątowi oszklenia, jednak efekty są marginalne. Gdzie dachy latarniowe przewyższają swoje konkurencyjne modele, to w wysokości – dzięki ich centralnym konstrukcjom wsporników, są w stanie pokonać świetliki na płaskim dachu i większość świetlików kopułkowych pod względem dodanej wysokości i dramaturgii.

Odpowiedź na pytanie, które powinieneś wybrać, jak zawsze, zależy od tego, które preferujesz dla swojego domu. Ale warto również rozważyć dostawcę lub producenta, niezależnie od tego, na co ostatecznie się zdecydujesz.

Zadaj sobie pytania:

  • Czy ten świetlik lub dach latarniowy jest łatwy do zainstalowania?
  • Czy jest objęty gwarancją i co dokładnie obejmuje gwarancja – i na jak długo?
  • I nigdy nie zapominaj o dobrej obsłudze klienta – czy otrzymujesz pomocne porady i informacje z miejsca, z którego wybierasz się na zakupy, i czy będą dostępne, aby pomóc, jeśli zdarzy się coś nieoczekiwanego?

Wybór ważnego dodatku do twojego projektu rozwoju lub renowacji, takiego jak świetlik lub dach latarniowy, powinien być ekscytujący i może przynieść wiele korzyści dla twojego domu. Jeśli chciałbyś porozmawiać z jednym z naszych pomocnych członków zespołu o pięknym systemie dachu latarniowego CIRRUS, chcielibyśmy porozmawiać. Jesteśmy dostępni na terenie całego kraju, więc zacznij rozmowę o świetliku z FAKRO już dziś!

Jeśli szukasz wysokiej jakości świetlików dachowych, skontaktuj się z nami. Firma Gulajski to producent wysokiej jakości świetlików dachowych. Możesz się z nami skontaktować pod numerem telefonu: +48 (32) 236 30 05 lub wysłać e-mail na adres: [email protected]. Naszeprodukty są nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne i trwałe, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla każdego domu.

Zadzwoń! Zapytaj!